Приватне підприємство ІПМЦ "Бойківська Думка"

Лавочне – Історія

Лаво́чне — село  в Сколівському районі Львівської області.

Розташоване село в долині річки Опір. На південь від села розташована гора Явірник (1120,6 м) та на південно-заході в кількох кілометрів знаходиться початок річки Опір.

Село має залізничну станцію (залізниця Львів-Стрий-Мукачево), яка є як перевалочним пунктом  з Львівщини до Закарпаття.

Назва села походить від легенди, яка розповідає, що колись  тут ще ніхто не жив. Цією місцевістю проходили люди і зустріли на своєму шляху бурхливий потік. Для того, щоб перейти на другий бік потоку, вони звалили смереку і кинули її на воду. Та смерека служила їм за лавку. Поки усі люди перейшли дану місцевість, то поставили декілька таких лавок. Звідси і назва села – Лавочне

Село є старовинним, з старовинними звичаями і ось що пише про село Лавочне краєзнавець Андрій Риштун: «Про Лавочне окрема розмова. Воно складається з двох абсолютно різних частин.

Одна – всім відома радянська, попри залізницю. І друга – невідома та цікава за горою. Цікава вона, насамперед, традиційною бойківською архітектурою.

Практично в кожному другому дворі можна вгледіти дерев’яну хату чи кам’яний льох. Нагадує Шевченківський Гай у Львові. Але якщо в Шевченківському Гаю воно все мертве і експлуатується як музейний експонат, то тут – живе і діюче.

В будинках мешкають люди, в стайнях – худоба, в стодолах – сіно. Виглядає воно природно та самобутньо. Не було б нічого дивного, якби на котромусь з дворів сиділа бабця з веретеном чи молодиця з жорнами. Але для цього треба прийти ввечері. Бо вдень село пусте, всі при роботі.»