Приватне підприємство ІПМЦ "Бойківська Думка"

Петро Яцик – велет українського народу

Нещодавно в смт Верхнє Синьовидне відбулось урочисте відзначення 100-річчя від дня народження великого українця і мецената Петра Яцика. Мистецький захід, який відбувався на подвір’ї школи, організували і провели працівники Міського народного дому «Бескид» та учні і вчителі місцевого освітнього закладу.

Ведучими концертної програми були директор Верхньосиньовидненського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. Петра Яцика Володимир Кавка, вчитель Сколівського ЗЗСО №2 І-ІІІ ст. Галина Волос, депутат Сколівської міської ради Богдан Юрків та активна учасниця художньої самодіяльності МНД «Бескид» Вікторія Норичка.

Розпочався захід піснею «Чом, чом, земле моя» у виконанні солістки МНД «Бескид» Маріанни Дорош. Відбулось покладання квітів до пам’ятного знака Петру Яцику від представників влади та працівників відділу освіти.

Сколівський міський голова Микола Романишин у своєму слові зазначив, що внесок нашого земляка у розвиток національної ідеї, мови та літератури є безцінним. Адже він належав до тих особистостей, завдяки яким світ дізнався про Україну та українську культуру. Ми всі маємо продовжувати його справу та бути справжніми патріотами своєї землі.

Голова Стрийської районної ради Михайло Лучечко виступаючи, підкреслив, що Петро Яцик – яскравий приклад для всіх тих, хто вважає себе національною елітою. Він любив Україну до глибини власної кишені, адже витратив десятки мільйонів доларів на популяризацію українського слова, думки і культури.

З нагоди урочистого відзначення ювілейних уродин славного синевидчанина отець Степан Федько окропив святою водою настінну дошку з присвоєнням Верхньосиньовидненському навчальному закладу почесного імені Петра Яцика та промовив спільну молитву за Україну.

Пісню «Рідна мова» виконали учні Верхньосиньовидненської школи. Вірш «Молитва за рідну мову» прочитала учениця Анастасія Кара, а вірш «Молитва за Україну» – учениця Христина Сливка. Свої музичні вітання подарували присутнім солісти Василь Довгошия та Маріанна Дорош, чоловічий квартет МНД «Бескид» та Народна хорова капела «Синьогора» смт Верхнє Синьовидне (керівник Галина Шило).

Наступного дня у шкільній бібліотеці Верхньосиньовидненського ЗЗСО І-ІІІ ст. відбулась урочиста академія «Петро Яцик – велет українського народу» за участю педагогічного та учнівського колективу, представників влади та всіх охочих.

У програмі відзначення ювілею була науково-практична конференція, на якій були представлені доповіді і презентації про життєвий шлях і меценатську діяльність П. Яцика, які підготували вчителі Ярослав Барна, Олена Мозіль та Руслана Мішак разом з учнями Олегом Барною, Яною Коваль та Вікторією Савчин. Крім того, відбулась віртуальна екскурсія простором цифрових застосунків «Петро Яцик – дзвонар нашого сумління на магістралі світового розвитку».

В межах святкувань відбулось нагородження переможців Всеукраїнського етапу ХХ Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика та Всеукраїнського етапу Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т. Шевченка, а також вчителів, які їх підготували. Голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький та директор Департаменту освіти і науки ЛОДА Олег

Паска вручили переможцям грамоти та грошові сертифікати. Загалом нагороди отримало 46 учнів Львівщини.

Під час відзначення ювілею Петра Яцика, у школі, що носить його ім’я,

відбувся також перегляд та обговорення фільму львівського режисера

Едуарда Занюка «Візія Петра Яцика».

Спогадами про П. Яцика поділились мешканки смт Верхнє Синьовидне Оксана Коваль та Ярослава Комарницька. З вітальним онлайн словом до учасників урочистої академії звернулась дочка Петра Яцика – Надія та його внучка Андрійка, які мешкають у Канаді.

Вони подякували усім за пам’ять, пошану та урочисті святкування з нагоди ювілею їхнього батька та дідуся.

Учасники урочистої академії поклонились великому українцю та поклали квіти до пам’ятного знака Петрові Яцику на подвір’ї закладу освіти. Серед гостей заходу були голова Стрийської РДА Богдан Янко, його перший заступник Андрій Вовчастий, керівник відділу освіти, охорони здоров’я та спорту Стрийської РДА Олена Урдей та інші.

На заході був присутній житель Верхнього Синьовидного Омелян Заревич, який написав книжку про П. Яцика «Українець, який відмовився бути бідним». У ній висвітлено життєвий шлях українського емігранта, який жив і працював у Канаді і прославився своєю меценатською діяльністю на користь України.

Також у брошурі є спогади родичів Яцика, чимало кольорових світлин та коротка історія бойківського краю. Автор планує видати ще одну книжку про відомого земляка.

Крім того, відбулось урочисте спецпогашення маркованого конверту з нагоди 100-річного ювілею з дня народження П. Яцика представниками спілки філателістів. Анна Діжак виконала авторську пісню «Українська рідна мова».

Після конференції директор школи Володимир Кавка провів

для гостей екскурсію видатними місцями селища під назвою

«Мандрівка дитячими стежками Петра Яцика», під час якої

розповів цікаві історичні факти про Верхнє Синьовидне.

До речі, біля школи була оформлена красива фотозона в народному стилі з плетеним тином, запашною копицею сіна та глиняним посудом на столі з вишитою скатертиною, біля якої всі бажаючі могли сфотографуватись.

Всі гості були дуже вдячні організаторам святкового заходу за гостинність і теплий прийом.

Марта ІЛЬНИЦЬКА.
Фото автора.