Приватне підприємство ІПМЦ "Бойківська Думка"

Ключ – гора стрілецької слави

21 червня, у понеділок, на горі Ключ, що поблизу сіл Кам’янка і Труханів, вшанували пам’ять полеглих Українських Січових Стрільців з нагоди 107-ої річниці їхніх героїчних боїв.

 

Традиційно, на другий день Зелених свят, на Сколівщині відбувається патріотичне сходження на цю гору, политу кров’ю борців за волю нашої держави. Цього року організатором був відділ культури, туризму і промоції Сколівської міської ради (керівник Володимир Крушельницький).

Працівники народного дому «Бескид» підготували патріотичну концертну програму. Розпочався захід віршем «На могилі Стрілецької слави», який прочитала Вікторія Норичка. Прозвучав Гімн Січового Стрілецтва «Ой, у лузі червона калина», під час якого відбулась церемонія покладання квітів до меморіалу УСС. Вклонилися загиблим Героям Сколівський міський голова Микола Романишин, депутат Стрийської районної ради Юрій Допілко, депутати Сколівської міської ради.

Ведучі Вікторія Норичка та Богдан Юрків зазначили, що гора Ключ у жовтні 1914 р. стала ареною кривавих боїв між Січовими Стрільцями та московським військом. За перемогу в цьому бою Стрільці заплатили високу ціну: 13 вояків загинуло, ще 14 було поранено. Прізвища загиблих вкарбовані у кам’яному меморіалі могили.

Під час виконання пісні «Заквітчали дівчатонька» (соліст Юрій Свистун) шкільна молодь з Труханівського ЗЗСО І-ІІІ ст. заквітчала могилу ялиновою гірляндою, а також поклала запалені лампадки. Воїни АТО-ООС вшанували полеглих символічними залпами-салютами.

Священники о. Володимир Борис зі Сколього, о. Юрій Еліяшевський та о. Мар’ян Ковальчук з Труханова відслужили поминальну Панахиду за полеглими синами України. З нагоди свята Пресвятої Трійці помолились молитву до Святого Духа.

Сколівський міський голова Микола Романишин виголосив величну шанобливу промову на честь полеглих Січовиків. Наголосив, що створені в розпал Першої світової війни, легіони Січових Стрільців були армією справжніх інтелігентів, носіїв високих ідей і благородних ідеалів. Підкреслив, що пам’ять про Героїв не буде забута, а приклад їхньої самопожертви заради волі і незалежності сьогодні є для нас, українців, святим і надихає на самовіддану працю на благо рідного народу.

Пісню «Стрілецький романс» заспівала Маріанна Дорош. ВІА «Бескид» виконав акапельно пісню «В горах грім гуде».

До слова почергово запрошували гостей свята. Зокрема, Петра Маковського – голову наглядової ради фонду громад «Рідня», також він є головою спостережної ради кредитної спілки «Вигода». Крім нього ще виступили Яна Гішта – представниця молодіжного банку ініціатив та друг «Джгут» – в. о. обласного командира ВО «Тризуб ім. С. Бандери».

На заході були присутні представники різних політичних сил, націоналістичних організацій, численна молодь.

Пісню «Гей, там на горі Січ іде» та «В’язанку стрілецьких пісень» виконав ансамбль «Бескид» у складі Миколи Миха, Юрія Свистуна, Степана Дорошевича та Володимира Лесишина. Завершився захід спільним виконанням Гімну України.

Марта ІЛЬНИЦЬКА.
Фото автора.