З-під Нижанкович під Крутами. Пам’ятник Григорія Пипського
Ранньою весною, 19 березня 1918 року, вулицями Києва йшов величезний сумний похоронний похід. Це десятки тисяч українців відпроваджували на вічний супочинок на Аскольдовому цвинтарі юнаків-героїв, що своїми молодечими грудьми 29 січня 1918 року чинили опір кривавим московським наїзникам під Крутами. Попереду йшли учні київських шкіл, дівчата – учениці несли вінки та квіти. За домовинами сумно ступала рідня полеглих. Лиш за двома домовинами гімназистів з Галичини не було нікого з рідні. В них хоронили тих, що прийшли з-над далекого срібнолисного Сяну, та засвідчити своєю молодечою кров’ю й своїм життям, що серця всього українського народу б’ються в один такт. У одній з тих домовин спочив козак Григорій Пипський, учень VII. кл. української гімназії в Перемишлі, селянський син з Мальгович, що біля Нижанкович Перемиського повіту.
Минулої неділі, в двадцяті роковини героїчної смерти 300-ти юнаків – студентів, що загинули під Крутами, відбулись заходи, організовані перемиською молоддю, та поминки в честь крутянських героїв у родинному селі одного з крутянців – Григорія Пипського. Чимало люду із Мальгович і довколишніх сіл зібралося в церкві та навколо неї. Урочисту Службу Божу відправив о. декан Сендзік з Дроздович в асисті о. проф. д-ра Мельника з Нижанкович і місцевого пароха о. Сушка. Дуже гарну, патріотичну та зворушливу проповідь виголосив о. д-р Мельник. Після Служби Божої була панахида. Службу Божу супроводжував хор читальні з Нижанкович, панахиду – хор з Цикова. Опісля, з церкви, народ організовано пішов до читальні на святочну академію. Священники та представники Перемиського громадянства під проводом доктора Миколи Хробака відправилися до хати батьків покійного Григорія Пипського, де о. декан Сендзік і дир. Сенечко зложили стареньким сивоволосим батькам крутянського героя подяку за те, що виховали такого сина, який, за найвищий ідеал українського народу, віддав своє життя. Програму академії складали: зворушливе вступне слово студ. Євгена Стахова з Перемишля, виступів хорів читалень із Нижанковичів, Цикова та Германовичів, декламації та оригінальне закінчення, яке дуже гарно виголосив д-р Микола Хробак. Свято закінчилося виконанням національного гімну. Ця імпреза в родинному селі одного з крутянських героїв викликала незабутні враження. Завершуючи розповідь, варто згадати, що перемиська молодь постановила тоді зібрати фонди для спорудження пам’ятника в Мальговичах і накладом п. Івана Барицького випустила відбиток знимки Григорія Пипського. Дохід від розпродажу цього відбитку-почтівки (марки) пішов на спорудження пам’ятника.
К-к. ДІЛО, ч.32, 13 лютого 1938 р., с.6. Примітка: Іван Барицький був ініціатором неодноразових прилюдних віче у «справі земельної реформи». За активну українську позицію в липні 1937р. був заарештований поляками і засуджений Окружним судом в Перемишлі. Подальша його доля не встановлена.
Ігор ЧУДІЙОВИЧ.