Бюджет – барометр життя громади
Децентралізація – це передача повноважень від державних органів влади органам місцевого самоврядування. Цей процес схожий на дорослішання у житті кожного.
Якщо у дитинстві батьки вирішували, яку школу маєш відвідувати, які обов’язки виконувати та скільки грошей тобі видавати, то тепер більшість з цього ти робиш самостійно, а вони лише допомагають у випадку необхідності. Тому створення територіальних громад веде аж ніяк не до розпорошення їх коштів, а насамперед до зміни менталітету, установленого попередніми десятиліттями, можливістю повноцінно творити і працювати. Але в той же час початок такого самостійного шляху вимагає здійснення чималих організаційних і не тільки складових. Та найголовніше – це план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування. Його іменуємо бюджетом ОТГ.
Що можна сказати про бюджет новоствореної Сколівської ОТГ? Що передбачає він? Які питання життя громади є пріоритетними? Усі ці запитання адресувала голові депутатської комісії з питань бюджету, регуляторної політики та управління майном комунальної власності Сколівської міської ради Юрію ЛАДАНІВСЬКОМУ, керуючому Сколівського відділення «Ощадбанку».
– Зрозуміло, будь-який новий крок дається нелегко, – зазначив на початку розмови п.Юрій. – Це і певні виклики, і вирішення маси різних організаційних питань, і можливі нові проблеми. Але, з іншого боку, така новизна змушує до активної роботи з бажанням працювати для громади.
Сколівська ОТГ об’єднує 17 населених пунктів, де проживає понад 20 тисяч населення. І в кожного з них є свої нагальні питання, що потребують вирішення.
До слова, об’єднана територіальна громада затверджує єдиний бюджет. Формули розподілу бюджету розвитку між окремими населеними пунктами не існує. Як і не існує чарівної палички, за помахом якої все враз здійсниться і життя громади кардинально покращиться. Ось хоча б такий момент. Ще з минулого року, так би мовити, тягнеться борг в сумі 5 мільйонів гривень з боку обласної держадміністрації. А на ці кошти громада розраховувала. В результаті цей борг спричинив заборгованість за енергоносії закладів охорони здоров’я, освіти, культури тощо. Така собі ланцюгова реакція. Звісно, голова ОТГ М.Романишин, депутати роблять все для того, аби усі ці заклади справно функціонували. Зокрема, направлено гарантійні листи відповідним організаціям, проводиться поточна оплата. Будемо надіятися, що облдержадміністрація зрозуміє необхідність та важливість повернення боргових коштів Сколівській ОТГ і вони, можливо, надійдуть на її рахунок. Та життя громади не зупиняється, висуваючи нові питання.
Цьогорічний бюджетний рік Сколівської ОТГ буде непростим. Це однозначно. Але це, з іншого боку, не привід до опускання рук.
Додає впевненості те, що так званий податок на паливо відповідно до державних рішень впродовж цього року направлятиметься місцевим громадам. На території Сколівської ОТГ працює немало АЗС. І цей податок (за попередніми підрахунками в сумі 11 мільйонів гривень) отримає наша територіальна громада. Це, без перебільшення, як ковток цілющого повітря для усіх нас.
– Давайте більш детально зупинимося на основних джерелах наповнення місцевого бюджету. Які вони?
– Усі без винятку бюджети об’єднаних територіальних громад мають міжбюджетні відносини із державним бюджетом. Іншими словами – законом про державний бюджет на плановий рік затверджуються обсяги міжбюджетних трансфертів. Це освітня субвенція, базова дотація, дотація на здійснення передання повноважень створеним громадам. Для Сколівської ОТГ вони становлять 89,3 мільйона гривень.
Бюджет ОТГ поповнюється і за рахунок податку на доходи фізичних осіб. Раніше він зараховувався до районного бюджету. Цей податок становить 54 відсотки всіх надходжень нашого бюджету. Далі – акцизний податок із реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що складає 11 відсотків всіх надходжень. А також податок на землю (9 відсотків від усіх надходжень), єдиний податок тощо. Оце в основному визначальні, так би мовити, наповнювачі бюджету.
– Тепер перейдімо до витратної частини цьогорічного бюджету. В чому її особливості?
– Насамперед він, бюджет, аж ніяк не зменшив ті необхідні витрати, що були впродовж минулого року і є важливими для життєдіяльності громади. Приміром, місто Сколе зберегло ту ж видаткову частину, яка була в бюджеті 2020-ого. У той же час ОТГ об’єднало немало сіл, про життя яких необхідно дбати. Та попри все, у цьогорічному бюджеті передбачено кошти на забезпечення харчуванням учнів 1-4 класів освітніх закладів ОТГ. Це ж стосується і дошкільних установ (їх на території громади – одинадцять).
Що ж стосується сфери культури, то всі заклади – а це 14 книгозбірень та 15 Народних домів – функціонуватимуть і надалі. Про важливість такого кроку говорити зайве. Передбачена фінансова підтримка й історико-краєзнавчому музею «Сколівщина». Це ж стосується і сфери охорони здоров’я. КНП «Сколівська районна лікарня» опинилося в непростій ситуації щодо оплати за комунальні послуги. Розроблено чіткий механізм вирішення цієї проблеми. Треба зазначити, що в цьому питанні, як кажуть, дійшли порозуміння із Славською та Козівською об’єднаними територіальними громадами. Бо в нашому регіоні – це єдиний медичний заклад, який надає необхідну допомогу людям, в тому числі й невідкладну. Тут працюють фахові спеціалісти. Тому підтримка такого медичного закладу є, безумовно, важливою для всіх громад.
Основні видатки цьогорічного бюджету, повторюсь, якраз спрямовані на утримання закладів бюджетної сфери – освіти, культури, охорони здоров’я, а також соціального захисту та соціального забезпечення. Зокрема, необхідні кошти для допомоги виділено учасникам АТО/ООС, «чорнобильцям» та ін. Вони не менші, аніж були минулого року.
У бюджеті передбачено і компенсаційні виплати житлово-комунальному господарству стосовно водопостачання та водовідведення.
Не залишилося поза увагою і питання ремонту доріг, що є актуальним для повноцінного життя громади. На поточний ремонт комунальних доріг передбачено 8 мільйонів гривень.
Веду до того, що жодне важливе питання життєдіяльності громади не залишилося поза увагою. І це, гадаю, найголовніше. Так, проблем різних вистачає. Проте лише завдяки спільному розумінню, активності органів місцевої влади, депутатів, кожного мешканця громади, можна змінити життя на краще, втілити всі задуми.
Любов ТИЧЕНКО