Божественні й мудрі вчителі Церкви
Свято Трьох Святителів святкується щорічно православними та греко-католиками 12 лютого за юліанським календарем. В цей день вшановується пам’ять трьох великих ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної Церкви: св. Василія Великого, св. Григорія Богослова і св. Івана Золотоустого.
В Україні свято відоме як свято Трьох Святителів. Три отці – ієрархи-святителі, які вшановуються в день свята, – провідні вчителі віри, святості й науки Христової Церкви. Вони передали чисту віру Нікейського Собору, пояснили догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Пресвяту Євхаристію. Крім того, двоє з них є авторами Божественної літургії (літургія Івана Золотоуста відправляється щонеділі і на свята, літургія Василія Великого – в особливих випадках).
Всі вони жили в четвертому столітті –золотому віці християнської віри. Св. Василій і св. Григорій – сини славної Каппадокії, що в Малій Азії, друзі і майже однолітки. Св. Іван Золотоустий – з Антіохії, він молодший за них на 20 років.
Василій Великий (329-379 рр., Кесарія Каппадокійська, нині м. Кайсері, Туреччина) – святий, архієпископ Кесарії Каппадокійської в Малій Азії, визначний церковний діяч, один із Отців Церкви та найшанованіших святих.
Його батьки і його діди – визначні патриції, заслужені і впливові люди в суспільстві. Св. Василій з дитинства мав надзвичайні здібності, кмітливість, велике прагнення до знань. Заможне положення батьків відкрило йому дорогу до найвищих і найславніших шкіл і викладачів того часу.
«Його риси і статура, його струнка постать, розумне обличчя, кмітливість, серйозна поведінка – свідчили про його шляхетне походження. Цілеспрямованість його характеру обеззброювала його ворогів і прихиляла приятелів», – зазначав англійський історик Ф. Форвар.
Митрополит Андрей Шептицький у вступі до «Аскетичних Творів Св. Василія Великого» каже про нього: «Василій – це чоловік всебічно розвинутий у всіх напрямках тодішньої науки, знаменитий проповідник, незрівняний знавець Святого Письма, знаменитий догматик та полеміст у боротьбі проти єресі Аріанізму». Св. Василій від дитинства аскет і великий богослов. Як архієпископ Кесарії у Каппадокії, він проявив себе як оборонець святої віри, гарний організатор, хороший оратор-проповідник, письменник, реформатор Богослужіння і Святої Літургії, опікун сиріт та убогих, законодавець монашого життя в монастирях. За його заслуги свята Церква дала йому титул Великого. Його пам’ять відзначає наша Церква в день його смерті 1(14) січня.
Святий Григорій Богослов, Григорій Назіанський (нар. близько 330 р. – пом. близько 390 р.) – великий християнський святий, візантійський богослов і ритор, один із отців Церкви, єпископ Назіанза і Сасима, Константинопольський Патріарх.
Його батько, також на ім’я Григорій, був єпископом у Назіянзі в Каппадокії. Ще до його народження, його побожна мати Нонна дала обітницю віддати дитину на служіння Богу. Вручаючи синові Святе Письмо, вона сказала: «Як обіцяла, приношу тебе Богу, тож сповни моє бажання. Ти народився унаслідок моїх молитов. І за це тепер молюся, щоб ти був досконалий. Вручаю тобі, мій сину, цей дорогоцінний скарб, орудуй ним через ціле своє життя, а в майбутньому отримаєш ще більші блага».
Як св. Василій так і св. Григорій здобув вищу освіту. По дорозі до Афін, його корабель в морі потрапив у шторм. Він тоді ще не був похрещений, і у страху перед тим щоб не померти нехрещеним, він склав обітницю, якщо він врятується, то присвятить себе служінню Богу.
В Афінах зустрів св. Василія, вони стали кращими друзями на все життя. Про їхнє життя в Афінах він коротко каже: «Ми знали тільки дві дороги: одну до храму на молитву, а другу до школи на науку». Його батько, що тоді вже був єпископом, висвятив його на священника, а пізніше св. Василій призначив його єпископом Сазіми. Св. Григорій через кілька років став архієпископом Константинополя.
Він відзначився як досконалий проповідник, проповіді Григорія – це мистецькі перлини риторики. Догмат про Святу Трійцю Св. Григорій кладе в основу християнської релігії. За свої богословські досягнення дістає звання Богослова. Візантійці називали його християнським Демосфеном. Пам’ять його смерті святкуємо 7 лютого.
Іван Золотоустий, також Йоан/Іоан Золотоуст (нар. 347, Антіохія – пом. 14 вересня 407 р., Комани Понтійські) – святий, один із засновників Константинопольського патріархату, патріарх Константинопольський, вселенський учитель, блискучий оратор, адвокат і релігійний полеміст, надзвичайна за колоритом постать, яка виділяється серед низки непересічних мислителів й проповідників східнохристиянської Церкви. Почесні титули: «вселенський учитель» і «золотоустий»; останній титул – офіційно закріплений Церквою на Халкідонському соборі у V сторіччі та отриманий святим за надзвичайне красномовство. Понині у церквах правиться літургія Івана Златоустого.
Народився в великому місті Антіохія. Тривалий час виявляв себе, як активний і побожний священник і невтомний проповідник. Проповідь була важливою частиною його життя і душі. Своїми проповідями він надихав і захоплював великі маси людей. У своїх проповідях дає гарне пояснення великої частини Святого Письма, Старого й Нового Заповіту. За свої палкі і надихаючі проповіді він отримав назву Золотоустий. Завдяки своїм світлим талантам він став архієпископом Константинополя. До нас дійшло близько 800 його проповідей, книга про священство та багато листів.
На території сучасної України ще в княжі часи його проповіді знали всі. Збірник князя Святослава з 1033 року містить у собі витяги з творів Івана Золотоустого, Василія Великого, Григорія Богослова, Афанасія Великого, Григорія Міського й інших.
Пам’ять Івана Золотоустого відзначаємо два рази в році: день його смерті 13 листопада (26 листопада) і перенесення його мощів 27 січня (9 лютого).
Богослужіння оспівує і прославляє Трьох Святителів за їхню гарячу любов до Бога і ближнього, їх непохитну віру, значення для Святої Церкви, світлі чесноти, Божу мудрість та заступництво.
Підготувала
Марта ІЛЬНИЦЬКА.