Бойківські сирні смаколики
Ми в Карпатах дуже любимо клягані сири. Відомо, що їх з давніх-давен у нас, на Сколівщині, виготовляли з овечого молока із допомогою клягу. А де брали кляг? За розповіддю Михайла Карпінського (Комірника) з Головецька, його робили зі шлунка молодесеньких домашніх тварин — ягняти, або теляти, плеканих тільки молоком, які жодного разу не пробували сіна, трави, грису, чиру. Після того, як різали тваринку, такий шлунок обережно забирали разом із соком.
Відтак сік зливали в глиняний горнець та змішували з молоком і сіллю. Шлунок добре вимивали під протічною водою в потоці. Потім поміщали його в посудину із соком. Горнець накривали чистою лляною плахтинкою, обв’язували шнурком, ставили в тепле місце на два-три тижні, щоб суміш загусла. Її розводили холодною водою і утворювався кляг, який додавали до свіжого молока і робили бринзу. Про це розповідає стара коломийка:
Із шлуночка ягнячого клягісьме зладили,
Сего літа в полонині Бриньзі насолили.
Кадуб’ята з бризьов бдеме цалу зиму мати,
Із кромплями та із чиром бдеме смаковати.
— Кляганий сир робили із свіжого овечого молока. Приблизно, до 25 літрів молока додавали 25 грам густого клягу. Залишали суміш у теплому місці. Коли вона ставала, як густий студениць, її розбивали дерев’яною саморобною “колотівкою”. Відтак сир поміщали в цідилко, прикріплене над дерев’яною коновцею, щоб стекла жентиця (сироватка). Потім цей сир висипали в 5 малих білих цідил, зав’язували їх у вузлики та підвішували на жердину, щоб стікала рідина. Приблизно через 5-6 годин їх знімали та ставили на три дні в дерев’яне коритце в теплому місці, щоб сир просох та прокис. Тоді змішували його з сіллю (за смаком), добре перетирали. Бувало, додавали спеції — подрібнені на порошок сухі листочки м’яти та чебрецю, теж перемішували і складали (набивали) в дерев’яні кадібці. Накривали сир чистою лляною полотниною, зверху притискали каменем і так тримали під пресом (каменем). Сир щоденно додавали в кадібець, поки він не ставав майже повним. Після вистоювання до 26 днів, бринзя була готова до вживання, — розповідав у 70-х роках минулого століття Михайло Карпінський (Комірник) з Головецька. — Після вистоювання 5 місяців і більше, бринза ставала гострою, як казали, лютою. Її їли з картоплею, намащували на паленята. Змішували з товченою вареною картоплею та використовували як начинку до вареників.
Ой, яка ж тото смачнюська бриньзя з пирогами,
Присмачнена она мнятков, змішана з кромплями.
Як розповідали мені старожили в Труханові, лісоруби в старину брали паленята, помащені бринзою, з собою на роботу як обід. Від них я записала коломийку:
Ой, як тото газди люб’ят бриньзю у ліс брати,
Смарувати з палентьом і так обідати.
А щи сало порізати, вби видко крузь него,
Натерти го лютим сиром та запечи єго.
Зараз труханівські господині теж славляться як віддмінні сировари. Виготовляють сирні продукти з коров’ячого молока. У них, що не сир — смачний і унікальний. Це не лише моя власна думка. Їх високо оцінили на фестивалях сироварів, бойківських фестинах, святах сіл району і міста Сколе. Отож, хто любить сири — нумо до Труханова! А хто знає рецепти бойківських смаколиків, присилайте в “Бойківську думку” на електронну адресу. До зустрічей на сторінках газети!
Світлана ФЕДЕВИЧ.